هات تپ و نکات هات تپ

عملیات هات‌تپ و ابزار مورد نیاز آن

هات‌تپ و ابزار مورد نیاز آن

عملیات هات‌تپ روی اغلب خطوط لوله، از فولاد کربنی تا پی‌وی‌سی قابل انجام است. انشعاب را می‌توان روی انواع لوله‌های حاوی آب، نفت، گاز و بسیاری از مواد شیمیایی انجام داد. ما عملیات هات‌تپ را در فشار psi 1440 و دمای 100 درجه سانتیگراد با ایمنی و اطمینان کامل و بدون وقفه در جریان سیال انجام می‌دهیم.

ماتریال لوله می‌تواند سیمان آزبست، فولاد ضد زنگ، فولاد کربنی، چدن نشکن، مس، ال‌پی‌جی و پی‌وی‌سی بوده، و محتوای خط لوله نیز چنان که اشاره شد، می‌تواند مواد مختلف از جمله نفت خام، گازوئیل، آب و بخار باشد.

بعلاوه، ما از آخرین تکنولوژی در زمینه خارج کردن کوپن از درون اتصالات بهره می‌بریم. پس از اتمام عملیات هات‌تپ، پین روی مته با کوپن درگیر شده  و حین عقب‌نشینی شفت و مته از محل اتصال، کوپن نیز بهمراه‌شان خارج می‌شود.

 

ابزار و لوازم مورد نیاز

یک عملیات هات‌تپ عموماً نیازمند یک اتصال روی خط لوله (سدل نیپل، اسپلیتی و…)، یک ولو (توپی یا دروازه‌ای) بمنظور کنترل جریان سیال حین عملیات، و یک دستگاه هات‌تپ می‌باشد. فرایند به این شرح است که ابتدا اتصال روی لوله جوش زده یا پیچ و مهره می‌شود، سپس جهت اطمینان از صحت اتصال تست‌های جوش و آب‌بندی صورت می‌گیرد، پس از آن ولو باز می‌شود تا فضای پیشروی هات‌تپ ایجاد شود. اکنون می‌توان دستگاه هات‌تپ را روی ولو نصب و بارگیری روی لوله را آغاز کرد. با شروع عملیاتو پیشروی شفت، مته و کاتر نیز بسمت دیواره لوله پیشروی کرده، فرایند سوراخکاری و برش لوله انجام می‌گیرد. با اتمام، کاتر و مته عقب‌نشینی می‌کنند، ولو بسته شده و دستگاه هات‌تپ از خط خارج می‌شود.

البته این، تنها کاربرد عملیات هات‌تپ نیست و در موارد نیز می‌توان از این فرایند بهره گرفت:

  • نصب فلومتر
  • نصب سنسور ترموول
  • تخلیه‌ی خطوط لوله
  • نصب سوییچ کنترل فشار
  • بازرسی خط لوله
  • تعیین فراورده‌ی درون خط لوله

 

دیدگاهتان را بنویسید